Embelsir me form shalqini nga  Laureta Ilazi-Bislimi
Embelsir me form shalqini nga Laureta Ilazi-Bislimi

Embelsir me form shalqini nga Laureta Ilazi-Bislimi

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 500 gr biskota te bluara
  • 300 gr sheqer
  • 1 gote uje
  • 200gr arra te bluara
  • 125 gram margarine
  • 1 portokall I vogel.

Pergaditja:

Ne nje tengjere vlohet sherbeti me sheqeri uji dhe margarin. pastaj

Shtohen biskotat dhe arrat e bluara, hidhet lengu dhe levorja e 1 portokallit dhe masa perzihet gjersa te behet e njellojte.

Brumi ndahet me dy pjes njeres I shtohet ngjyre e kuqe, ndersa tjetres ngjyre e gjelbelte dhe nga ky brum formohen 12-14 topa te kuqe dhe 12-14 topa te gjelber.

Topi I gjelbert hapet aq sa mund te mbeshtillet topi I kuqe.

Keshtu neprojm derisa te perfundojm me te gjithe topat

Futen ne frigorifer me ngrirje te thelle para se te sherbehen priten me 8 pjes te barabart. dhe pastaj jan te gateshe te sherbehen

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  form  shalqini  laureta  ilazi  bislimi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë kundër celulitit
Pule me rosmarin dhe patate
Bombica (recet e derguar nga Krenarja)