Embelsir me dvopeke (buke te thekura)
Embelsir me dvopeke (buke te thekura)

Embelsir me dvopeke (buke te thekura)

Kuzhint.com

Embelsire me dvopeke e pergaditur nga Gzime Nuhiu.

Kjo eshte nje embelsir shume e vjeter nga nenat tona me emrin dvopek per ndryshe buka te thekura.

Ne fillim i renditim ne tepsi dhe i qesim sherbete te nxeht pastaj marim mollate dhe i qerojm dhe i presim ne copa te vogla dhe i ziejm dhe pasi te ziejn pastaj i kullojm.

Mollate e kulluara i shtypim dhe i qesim sheqer sipas shijen dhe i perziejm mire

Me kremin me molla i lyejm buket e shtruara ne tepsi mire ne te gjitha anet si ne foto ndersa me lengun e mollave e marojm nje budinge prej malinave dhe me kete puding prap e lyejm siper mollave iqesim edhe nga pak çokollade siper dhe ne fund e dekorojm me kokos.

Per masen e perberseve vendosni vet se per sa antar e pergaditeni kete embelsire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  dvopeke  buke  thekura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Simite  role  me djathë
Kunguj të mbushur me oriz
Torte me make  nga Rejhane Memeti