Embelsir me banane
Embelsir me banane

Embelsir me banane

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 100 gr gjalp te zbutur ne temp dhome
 • 4 veze
 • 150 sheqer
 • 1 vanilje
 • 2 gota miell
 • 1pluhur per pjekje

 • 1 gote sheqer kafe
 • 60 gr gjalp
 • 4 luge uje
 • 4 banane

Pergaditja;

Perzien gjalpin me sheqer dhe veze deri sa te shkrihet sheqeri.

Pastaj shtojme miellin me pluhur pjekes. dhe vaniljen.

Sheqerin kafe e perzien me gjalpin dhe ujin dhe e vendos ne flake te ulet deri sa te digjet komplet.

Ne tepsine e zgjedhur, presim bananet se gjati Ose be rrathe.

Hedhim sheqerin e shkrire ne tepsi, rrjeshtojme bananet dhe hedhim bruin dhe e pjekim ne furren e parangrohur 175*C.. Pas pjekjes e lem te ftohet komplet dhe e kthejme ne nje pjate apo ene te pershtatshme.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantia  me pete te gateshme dhe gjize ne tigan
Makarona me proshute(ose sallam) ne furre
  Siç duket, vezët mund edhe të "ç’zihen"