Embelsir me bajama dhe qokollate
Embelsir me bajama dhe qokollate

Embelsir me bajama dhe qokollate

Kuzhint.com

Perberesit per 12 porcione: 300 gr Cokolate 4 veze Nje pako sheqer vanille 0. 04 gr Krip 150 gr Gjalp i bute 100 gr Sheqer 150 gr Bajame te bluara 50 gr rrushe Nje luge qaji pecive 35 gr Miell Pergaditja: 1. 150 gr Cokolate e grryejme imet.

Ndajme vezet.

Te bardhat i rrahim me mikser sbashku me sheqer vanillen dhe kripen.

Ne nje ene tjeter rrahim me mikser gjalpin pastaj ia shtojme sheqerin dhe te verdhat e vezeve nje nga nje.

Perzim bajamet me miellin, peciven dhe cokolaten dhe i hedhim te masa me gjalpin duke e perzier vazhdimisht me mikser.

Ne fund me kujdes ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura. 2.

Derdhim brumin ne tepsi (26 cm) te mbuluar me leter per pjekje e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 160 Grad 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet. 3.

Cokolaten e mbetur e shkrim dhe me te e lyejme torten siper dhe e dekorojme sipas deshires


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  bajama  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Efektet e shëndetshme të lakrës turshi
Tatlia te shpejta
Mishë viçi me bishtaja