Embelsir me arra dhe kokos
Embelsir me arra dhe kokos

Embelsir me arra dhe kokos

Kuzhint.com

Përbërësit: 1 l qumësht 3 pudinga vanille 15 lug sheqer 250 g margarin 300 g arra 300 g keksa 300 g kokos Për lyerje: 150 g qokoladë me qumësht 3 lugë qumësht 3 lugë sheqer 120 g margarin Përgatitja: Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër.

E lejmë të ftohet dhe i shtojmë margarinën e rrahur me mikser.

Këtë masë e ndajmë në tri pjesë të barabarta në enë veq e veq.

Njërës pjesë i shtojmë keksat, të dytës ia shtojmë kokosin dhe të tretës ia shtojmë arrat e bluara.

Marrim një tepsi dhe në fillim e qesim masën me keksa pastaj masën me arra dhe në fund masën me kokos.

Në fund e shkrijmë ne avull qokoladën, sheqerin dhe margarinin me qumesht e lejmë të ftohet dhe e lyejmë torten përmbi e dekorojm me kokos nese deshironi. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  arra  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shurupet nga bimët mjekësore
Pije e shëndetshme për mëngjes
Misrat si perbers dhe veqorit e tyre  sheruese