EMBELSIR   GREKE ME BUK  TE THEKUR
EMBELSIR GREKE ME BUK TE THEKUR

EMBELSIR GREKE ME BUK TE THEKUR

Kuzhint.com

Perberesit: =10-12 feta buke e thekur =qokollad te shkrir =2 gota sheqer =750 gr. qumesht =3 luge gjelle miell =2 luge caji vanilie =1 gote qumesht =2 gota uji =1 pakete(150 gr) panna montata Per dekorim = qokollad te shkrir ne avull dhe disa ashkla te qokollades Pergatitja: Renditni buken e thekurduke i sperkat me qokollad ne nje tepsi drejtkendeshe xhami.

Ne nje tenxhere digjni pak sheqerin, pastaj shtoni qumesht.

Kete perzierje hidheni siper bukes se thekur nderkohe qe eshte e nxehte. Ne nje tenxhere hidhni 750 gr. qumesht, miellin dhe vanilien dhe perzieni derisa te formoni nje mase si muhalebi.

Hidheni kete mase siper bukes se thekur. Ne nje en tjeter pergatisni kremin panna dhe hidheni ne katin e siperm.

Zbukurojeni me qokollad te shkrir ne avull dhe disaashkla te qokollades. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  greke  thekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Përfitimet dhe efektet anesore te nenexhikut
Spageti me salcë bolonjeze
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete