Embelsir e shpejt
Embelsir e shpejt

Embelsir e shpejt

Kuzhint.com

Perbersit 2 ve 1 gote uji sheqer 1 gote vaj 1 gote qumsht 1 gote arra te bluara 1 gote ermik (griz) 1 gote miell 2 molla te grira ime 1 paste pluhur (bakin, pecivo ) 1 vanil sheqer 2 luge supe marmellad (sipas deshires ) 2 luge supe arra te coptuara Pergatitja 1.

Ne enen e pershtatshme se pari tundni vete mire, pataj shtoni sheqerin, shtoni vajin, pastaj qumshtin, arrat, ermikun dhe miellin te cilin me pare ekeni perzi me bakin.

Ne fund i shtoni mollat. 2.

Tepsin ne madhsi te pershtatshme (25 X 30cm ) e lyeni me vaj e pluhnosni me ermik ose miell dhe e hedhni masen 3.

E pjekni ne 180c per afersisht 30-35 min. 4.

Embelsiren e pjekun e lyeni me marmellad dhe arra dhe pastaj e preni..


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gullash i shpejt
Topa bore (kapela ruse)
Embelsir me arra dhe kokos