Embelsir e shpejt me rende
Embelsir e shpejt me rende

Embelsir e shpejt me rende

Kuzhint.com

Per pandispanjen ;

  • 5 vez.
  • 75g miell.
  • Pak krip.
  • 50 g nisheshte
  • 1 sheqer vanilie

Per mbushje dhe dekor ;

  • 400ml qokollat
  • 50 ml pana.
  • 100 gr copza te vogla qokolade

Pregaditja;

Tundim vezet me sheqer derisa te formohet nje shkum e mire pastaj hedhim te gjith perbersit ne vezet e rrahura dhe I perziem mire te gjith perbersit.

E hedhim masen e pregaditur ne tepsi per embelsira edhe e pjekim ne temperatur 180 g per 25 minuta.

Per qokollaten 400 ml qokollat te shkrir e rrohim me mikser dhe ia shtojm edhe kremin pana.

Pandispanja e presim ne dy pjes dhe e mbushim ne mes te dy petave me nje pjes te kremit te rrahur dhe me pjesen tjeter te mbetur bejm lyrjen dhe zbukurimin siper tortes dhe e dekorojm me copza te vogla qokolade si ne foto ose sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Recetë shtëpiake kundër dhimbjes së fytit
Tave me peshkë ton
Tatli nga ;Deshira Shira