Embelsir e mirë me rende
Embelsir e mirë me rende

Embelsir e mirë me rende

Kuzhint.com

Perberesite:

Per Mousse ngjyre te bardhe:

8 fleta zhelatine te bardha,

200 gr qokollad te bardhe,

250 gr ajke,

4 veze, 1 luge gjelle shirup vanille,

Per Mousse ngjyre te zeze:

8 fleta zhelatine te bardha,

1 got kafeje Expresso,

250 gr ajke,

200 gr qokollad te zeze,

4 veze, 70 gr sheqer.

Per brumin:

100 gr qokollad per gatim,

300 gr miellë,

100 gr sheqer,

150 gr buter,

1 veze, 200 gr qokollad e shkrim me 50 ml ajke.

Pergaditja:Per Mousse ngjyre te bardhe: Marrim zhelatinen e zbutim ne uje.

Qokolladen e coptojm dhe e shkrim me 100ml ajke te vendosur ne shporet jo te vloj.

Ndajme vezet.

Te verdhat me shirupin dhe 4 luge gjelle uje te nxeht i rrahim me mikser.

Zhaletinen e shkrim ne nje tenxhere dhe ne te ia qesim kremin nga vezet dhe e perzime.

Pastaj ia qesim qokolladen e shkrr. te bardhat e vezeve i rrahim si dhe ajken e rrahim dhe nje nga nje ia qesim mases se me siperme.

E qesim kremin ne nje ene tjeter dhe e lem 3 ore te ftohet.

Per Mousse ngjyre te zeze:Ngjajshem e pergaditim edhe kete kremin vetem qe qokolladen e shkrim me Expresso dhe 100 ml ajke.

E lem edhe kete 3 ore te ftohet.

Per brumin:Shkrim 100 gr qokollad dhe e lem te ftohet.

Marrim miellin e bejme nje grop ne mes.

Ia qesim sheqerin, vezen dhe buterin ne copa.

Ia qesim edhe qokolladen e shkrire edhe e ngjeshim.

Brumin e mbulojme me foli te tejdukshme dhe e lem ne frigorifer per 30 minuta.

Nxehim furren ne 180 Grad.

Tehollojme brumin me teholluse dhe me kete e mbulojme tepsin dhe e vendosim ne furr te pjeket per 10-15 minuta pastaj e largojme dhe e lem te ftohet.

Nga brumi nxerrim 8 rretha te vogel ne madhesi 6 cmMarrim nje rrethe per desert.

Ne te e vendosim njeren pete ne form rrethipastaj e lyejme me Mousse te zeze dhe mbi ia qesim edhe tjetren pete.

E lyejm me Mousse ngjyre te bardhe dhe ne fund mbi i qesim qokollad te shkrire dhe Mousse te bardhe ne mes.

Njejte veprojme edhe me 6 petet tjera ne forme rrethi.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me miellë misri nga tegatuajm
Embelsir  me kivi
Patate me salsiqe