Embelsir e but me sherbet
Embelsir e but me sherbet

Embelsir e but me sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit: tortë 4 vezë 200 g sheqer 500 g kos 1Sheqer vanilje 125 g gjalpë 450 g bollgur gruri 1Pluhur pjekje Shurupi: 400 ml ujë 450 g sheqer 1Sheqer vanilje për shije limon Dhe per dekorim: miell kokosi Përgatitja: Rrahim vezët dhe sheqerin, pastaj shtonjm kosin, sheqer vanilje,

Gjalpin e shkrirë dhe të ftohur, dhe të gjitha mirëiperziejm duke i bashkuar.

Shtoni bollgur, përzier me pluhur pjekje, të gjitha përzierje mirë.

Masen e hedhim në një tepsi te shtruat me letër per pjekje, dhe e pjekim në furrë te nxeht në 180 C për rreth 45 minuta. Derisa te pjeket torta pregaditim shurupin: Ne nje pllak me ngrohje te ulët vendosim nje tengjere dhe ne te qesim sheqer, ujë dhe sheqer vanilje, dhe pasi te merr val e lem qe te vloj per rreth 6-7 minuta. sipas shijes i shtoni edhe limon. dhe e lem qe te ftohetë shurup. Tortën e pjekur e hekim nga furra dhe ia hekim letren ku prap e vendosim ne tepsi dhe e prejm ne katror me madhësi të dëshiruar dhe siper ia hedheim sherbetein(shurupin). E vendosim qe të ftohetë në frigorifer.

Gjatë ftohjes kontrollojm qe qda copë, a e ka piremirë shurupin. Kur torta është ftohur tersisht siper i hedhim, sasi te vogël me miell kokosit! Ju beft mire!! Burimi>>Tortekolaci. com


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë dheu shqipëtare
Krem qershie me mascarpone
Rolad me banane nga Lulja La