Embëlsirë me miellë misri
Embëlsirë me miellë misri

Embëlsirë me miellë misri

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 3 filxhana kafe sheqer
 • 3 vezë
 • 3 filxhana kafe mielle misri
 • 1 filxhan kafeje mielle gruri
 • 25 gr kakao
 • 50 gram çokollatë e errët (e shkrirë ne banjë me ujë)
 • 1 filxhan kafe vaj vegjetal
 • 1 filxhan kafeje me ujë
 • 1 pako e pluhur per pjekje

per sperkatje mbasi te pjeket ;

 • nje fillgjan leng portokalli ose mandarina

Për krenin siper;

 • 1 pako me krem opla
 • Qumësht 1 filxhan

Përgatitja:

Ne fillim i rrahim vezët me sheqer per 15 minuta pastaj fillojm duke shtuar përbërësit e tjerë nje nga nje.

Masen e fituar e qesim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe e pjekin n efurre te parangrohur në 180 C.

Pasi ta keni pjekur e sperkateni me lengun e portokallit dhe e vendosim qe te ftohet ne ftohse.

Nderkoh e pergaditim kremin opla me 1 filgjan qumesht duke e rrahur me rrahese elektrike .

Pas ftohjes kekun e lyejm me kremin e pergaditur duke mbuluar sipër ne te gjitha anet dhe prap e vendosim në frigorifer për 1 orë.

Gjate servimit e dekorojm me flegza portokaj ose mandarina sipas deshires. /rumma. org/

Prkthimi/www. tegatuajm. com

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  mielle  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta largojm mykun nga rrobat!
Torte me qershi
Këshilla për pastrimin e lavatriçes