Embëlsira Rub
Embëlsira Rub

Embëlsira Rub

Kuzhint.com

Perbersit:

mbushje200 gr krem të rënda2 lugë mjalet120gr çokollatë50 gr çokollatë me qumështbrumë150 gr miell gruri 20gr kakao6 gr pluhur pjekje1luge qajit kanell

65gr sheqer kafe

1 vaniljeGjalpë zbutur 100gPergaditja: Fillim e pergadisim shtresen duke shkrire 100 gr gjalpe dhe ne te hedhim miellin, kanellen, kakaon dhe sheqerin, kete perberje e perziejm edhe me 1 pecive dhe eshtrijem ne nje tepsi te rrumbullaket duke ia ngre anash brumin me qellimq e filli te mbetet ne mes njelloj sikurse ne foto.

Pastaj e bergadisim mbushjen.

Marrim 200 gr ajke te embel dhe errafim me mixer dhe pasi te trashet ia hedhim cokoladene shkrire, 2 luge mjalet e fusim ne furre peten e pjekim per 20 min ne tem 180 grad dhe e nxerrim ia hedhim siper mbushjen pasi ta rrafshojme ia hedhim edhe cokoladen e shkrire dhe e fusim ne frigorifer per 4 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë e shpejt vetëm me tre përbërës
Mish viqi me patate nga tegatuajm
Supë me spinaq, makarona dhe fasule