Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë
Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë

Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 3 vezë të mëdha
 • 1 gote e gjysmë sheqer
 • 1 filxhan (200 ml) qumësht
 • 1/2 ë filxhanit me vaj
 • 1 pako me pluhur per pjekje
 • 1 pako vanilje
 • Lëvore e integruar e1 limoni
 • miell e mjaftueshme (2, 5 - 3. gota)

Krem;

 • 1 paqetë puding me çokollatë + 750 ml. qumësht
 • 1 qese me krem pana + 1 filxhan qumësht të ftohtë
 • Per dekor;
 • Gjeme me luleshtrydhe (ju mund të spërkasëni edhe me një lugë çaji me kakao)

Pergaditja;

Ne fillim vezët i rrahim derisa sheqeri është shkrir tërësishtdhe masa te behet si nje krem i qëndrueshm, pastaj duke e perzier me tel kuzhine ia shtojm vajin

, qumshtin, levoren e limonit, pluhurin per pjekje dhe vaniljen dhe ne fund

duke shtuar ngadal miellin e perziejm derisa të bëhet nje mas e dendur.

Kete mase e qesim ne një tabaka drejtkëndëshe te lyer me vaj dhe e fusim per ta pjekur në furrë te nxeht ne 180 gradë

Ndërkohë pergaditim budingun sipas udhezimeve qe shkruan ne pako dhe e lem qe te ftohet pak.

Tortën e pjekur të ngrohtë e shpojm duke hap vrima të rrumbullakët si ne foto

Pastaj ia hedhim budingun mbi tortë duke i mbushur vrimat pastaj pudingun e mbetur e qesim siper tere tortes dhe e leme qe torta të ftohet.

Ndërkohë e përziejm kremin pana me një gotë qumësht të ftohtëderisa te behet nje mase e trashe dhepasi te jet ftohut torta dhe budingu ia qesim siper duke e rrafshuar ne te gjitha anet

Sherbehet duke e dekoruarme gjeme te lulushtrydheve, kakao ose çokollatë integruar. /rumma. org/

Perkthiim nga >>www. tegatuajm. com

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  vrima  mbushura  pudinge  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Lazanje Bolonjeze
Krempite me biskota
Gjoks pule me pana