Embëlsir me pjeshk
Embëlsir me pjeshk

Embëlsir me pjeshk

Kuzhint.com

Përbërësit: -4 ve -280 gr sheqer -420 gr miell -2 kese vanill sheqer -5 dcl Fanta -1 dcl vaj -1 pluhur për pjekurina -450 gr pjeshka të kulluara nga kompoti ose të freskëta(mundet edhe pa to ) dekorojm me -sheqer pluhur Përgatitja: Përziejm me mikser vezët me sheqer dhe vanill deri sa te dyfishohet masa. pastaj ia shtojmë miellin dhe pluhurin për pjekurina i përziejmë dhe i peziej ngadal me tel kuzhine.

Në fund i shtojmë fantën dhe vajin.

I përziejmë prap ngadal dhe e qesim në tepsi të lyer me yndyrë gjysmen e brumit pastaj i qesim pjeshkat e coptuara dhe të kulluara dhe prape ia qesim masen e mbetur e pjekim në temperaturë 180*C rreth 25-30 minuta.

E dekorojm me sheqer pluhur. Ju beft mire!! Nga>>>http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pjeshk  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te shendetshme(Shtrudlle)
Gurabi me nisheste
 Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës