Dyrima nga Sefora Rexhepi
Dyrima nga Sefora Rexhepi

Dyrima nga Sefora Rexhepi

Kuzhint.com

Po brumin nevoiten :

Millë sipas nevojes,

gjysem liter uje te vaket,

fare buke (kfasac)dhe krype.

Pergaditja:

Me perbersite e me siperm e gatuajm nje brume si per pite dhe e ndajm ne kuleqe te barabarte ku qdo kulaqe e tollojm njeher e mbushim e sosin me mishe qe e kemi pergadite dhe e pjekim ne tigan apo tengjere te mbuluar me kapak si ne foto

Per sosin siper nevoitet :

1 kg mishe bluar,

Vaj per fergim,

1 domate,

1 specë,

dy qepe,

disa thelbi hudhere,

majdanoz,

melmesa,

pak kripe,

salce domateve si dhe,

salc piperi te kuqe (ajvar).

Ne nje tigan me vaj se pari qesim qepet e grira imet deris ate zbute pastaj shtojm perbersit e tjere nje nga nje dhe keto duhen te fergohen te gjitha se bashku derisa mishi te ndryshoj ngjyren dhe te jet kaverdis mire.


Fjalet kyqe : brumera  dyrima  kuleqe  mishe  bluar  siper  sefora  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Quiche lorraine’, byrek tradicional francez
Torte me kajsia
Majdanozi freskon dhe pastron thellësisht lëkurën