Dyrima (kuleqe me mishe te bluar siper) nga Sefora Rexhepi
Dyrima (kuleqe me mishe te bluar siper) nga Sefora Rexhepi

Dyrima (kuleqe me mishe te bluar siper) nga Sefora Rexhepi

Kuzhint.com

Po brumin nevoiten :

 • mille sipas nevojes
 • gjysem liter uje te vaket,
 • fare buke (kfasac)dhe
 • krype

Pergaditja:

Me perbersite e me siperm e gatuajm nje brume si per pite dhe e ndajm ne kuleqe te barabarte ku qdo kulaqe e tollojm njeher e mbushim e sosin me mishe qe e kemi pergadite dhe e pjekim ne tigan apo tengjere te mbuluar me kapak si ne foto

Per sosin siper nevoitet :

 • 1 kg mishe bluar,
 • Vaj per fergim,
 • 1 domate,
 • 1 spece,
 • dy qepe,
 • disa thelbi hudhere,
 • majdanoz, melmesa, pak kripe
 • salce domateve si dhe
 • salc piperi te kuqe (ajvar)

Feergimi:

Ne nje tigan me vaj se pari qesim qepet e grira imet deris ate zbute pastaj shtojm perbersit e tjere nje nga nje dhe keto duhen te fergohen te gjitha se bashku derisa mishi te ndryshoj ngjyren dhe te jet kaverdis mire.


Fjalet kyqe : brumera  dyrima  kuleqe  mishe  bluar  siper  sefora  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë i shpejt me arra
Pogaqe me djathe
Llokum keke (kube)