Donauwelle- nje keke me shume shije
Donauwelle- nje keke me shume shije

Donauwelle- nje keke me shume shije

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 500 gr Buter
  • 250 gr Sheqer
  • 1 Pako sheqer vanille
  • 5 Veze
  • 350 gr Miell
  • Gjysem pako bakin
  • 3 Luge gjelle kakao
  • 1 Liter + 1 Luge gjelle qumesht
  • 350 gr Qershia kompot
  • 2 Pako puding me shije vanille

Cokolate per dekor

Pergaditja:

Furren e nxehim ne 180 Grad ndersa tepsin e lyejm me vaj. 250 gr Buter se bashku me vezet dhe sheqerin i rrahim me mikser.

Pastaj e perzim miellin me bakinin dhe e qesim te masa me buter duke e perzier.

Gjysmen e brumit e derdhim ne tepsi e rrafshojme.

Ndersa pjesen tjeter e perzime kakaon me nje luge qumesht dhe e perzim me brumin.

E qesim edhe kete brumin mbi brmin e bardhe me kujdes duke e rrafshuar.

Qershiat e kulluara i shperndajm siper tortes (gjate pjekjes qershiat thellohen mbrenda ne brum).

Te pjeket nje ore e gjysem ne furre pastaj te lihet te ftohet mire.

Per pudingun pergaditim pudingun sipas udherzimeve qe shenojne ne pako pastaj e lem te ftohet masa. 250 gr Buter e rrahim me mikser dhe ia qesim te pudingu dhe e perzim (buteri dhe pudingu duhet ta ken te njejten temperatur).

Krem pudingun e derdhim mbi torten e ftohur e mbulojme te teren dhe ne fund i qesim cokolate te bluar ne rende.

Burimi: http://imagininglife. wordpress. com/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  donauwelle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me sheri domate( Sallatë Tabbouleh)
Tav me mishe dhe perime
Lasagne me keksa (torte me keksa)