Domatet- vetit e tyre si perbers
Domatet- vetit e tyre si perbers

Domatet- vetit e tyre si perbers

Kuzhint.com

Ndoshta jeni mësuar që t’ua hiqni lëkurën domateve, qoftë për të bërë sallatë apo për t’i bërë salcë apo për t’i gatuar gjellë.

Erdhi koha që ta harroni këtë zakon.

Lëkura e domates ose e gjithë kjo perime është shumë e pasur me likopen që ka vetinë të mos humbasë gjatë gatimit (bëhet fjalë për një antioksidues të fuqishëm ku veçoritë e tij antikanceroze studjohen shumë), dhe akoma e pasur me fibër (të çmuara për të gjithë organizmin sidomos për sistemin tretës).

Të gjithë e dimë se mbajtja e një diete të shëndetshme është thelbësore për shëndetin fizik dhe mendor.

Truri është një makinë organike e fuqishme dhe komplekse, që kërkon elementët ushqyes për të funksionuar plotësisht, ashtu si dhe zemra, mushkëritë sytë dhe muskujt.

Truri kontrollon mendimet, lëvizjen etj.

Truri është gjithmonë në punë dhe ruan një numër të paimagjinueshëm të dhënash.

Që truri të fuksionojë si duhet dhe vazhdimisht, ndikohet nga ushqimi, niveli i sheqerit në gjak, oksigjeni etj.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  domatet  vetit  tyre  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te shpejta
 Patate të mbushura
Torte e lehte