Dobitë e vajit të kanellës(Cinnamon Oil)
Dobitë e vajit të kanellës(Cinnamon Oil)

Dobitë e vajit të kanellës(Cinnamon Oil)

Kuzhint.com

Për flokëtVaji i kanellës është i dobishëm për aktivizimin e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës, ndalon renja e flokëve, dhe ndihmon mbirjen e flokut të ri.

Puçrrat e rinisë

Nëse përzien vajin e kanellës me disa pika limoni, jep rezultate të mira për puçrrat dhe pikat e zeza.

Për lëkurën e trupit

Vajii kanellës aktivizon qarkullimin e gjakut në lëkurë duke masazhuar trupin me të.

Për qukat dhe njollat e lëkurës

Përdoret vaji i kanellës si lyerje për heqjen e qukave dhe njollave të fytyrës.

Për buzët

Vaji i kanellës i jep buzëve shkëlqim, plotësim, dhe fryerje natyrale.

Mund të konsiderohet si Botox natyral.

Fsheh rrudhat dhe shenjat e plakjes

Nëse përzien vaj kanelle me vaj ulliri jep efekt në mbushjen e vijave të holla dhe të trasha.

Për lëkurë të shëndetëshme dhe të pastër

Nëse përzien vaj kanelle+vaj trëndafili+një lugë kanelle pluhur + një lugë vazelinë, i përzien në një enë qelqi dhe e vendos në mbrëmje në fytyrë, do kesh një lëkurë të butë dhe të shndritëshme.

– Vaji i kanellës nuk duhet të përdoret gjatë shtatzanisë.

– Vaji i kanellës është shumë i fortë prandaj nuk duhet të teprohet në përdorim.

– Është e preferueshme që vajin e kanellës ta përziesh me vaj tjetër pasi ai mund të shkaktojë djegie në lëkurë.

– Para përdorimit duhet të sigurohesh që nuk ke alergji prej tij.


Fjalet kyqe : keshilla  dobite  vajit  kanelles  cinnamon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Popë keka për fëmij
Makaroni pule  me makarona
Torte me kokos, grize dhe kakao