Djathe i pergaditur me kose
Djathe i pergaditur me kose

Djathe i pergaditur me kose

Kuzhint.com

Djathe i pergaditur me kose e gjitha me foto i bere nga zonja Sanie Mustafa-hoxha

Pergaditja:

E marim qumshtin dhe e vlojm(foto 1) i qet edhe krip dhe pasi te vlon ia qesim kosin (foto 3) dhe ashtu tu vlue qumshti, e perziejm mbi shporet derisa te ndahet hierra prej gjizes

Shih ne fotot (4, 5, 6) se si eshte ndar pastaj e hekim nga shporeti dhe e qesim ne nje rrjete(codill) (foto 7)e mbeshtjellim(lidhimmire) gryken e rrjetes dhe siper ia qesim diqka me peshe qe me rendu.

Keshtu e lem nje nate me u kullu dhe te neserme e shtin ne uje

Qumshtit duke vluar i qet kripe


Fjalet kyqe : tradicionale  djathe  pergaditur  kose  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pispilit (pite)me spinaq dhe presh
Gurabija të shijshme me arra
Kifle (kroasan )  nga Lulja La