Disa kshilla se si ti largojm aromat e kqija
Disa kshilla se si ti largojm aromat e kqija

Disa kshilla se si ti largojm aromat e kqija

Kuzhint.com

Era e hudhrës

Disa herë, pas ngrënies së hudhrave, megjithëse i keni larë dhëmbët, era e saj e rëndë nuk ikën.

Zgjidhja është mjaft e thjeshtë.

Përtypni disa gjethe majdanozi dhe era menjëherë do të zhduket.

Era e keqe e lulelakrës:

Për të shmangur erën jo të këndshme të lulelakrës së zier, hidhni në tenxhere një mollë ose vendosni mbi kapakun e tenxheres një copë pambuk të zhytur në uthull.

Stërpitja (stërpikja) me vaj të nxehtë:

Për të evituar stërkitjen me vaj të nxehtë gjatë skuqjes dhe të na ndotë kuzhinën, është mirë që të hedhim në vaj pak kripë, para se të fillojë të nxehet.

Berxolla të buta:

Grini një kivi derisa të bëhet pure, zhytni në të bërxollat dhe lërini për rreth 1 orë.

Në vazhdim shpëlajini dhe piqini.

Rezultati është të shijoni bërzollat më të buta që keni ngrënë ndonjëherë.

Pastrimi i peshkut:

Një mënyrë mjaft e mirë për të mos e mbushur kuzhinën me luspa sa herë që qëroni peshk, është që ti zhysni peshqit në një enë të madhe me ujë dhe lëng limoni.

Kështu jo vetëm që nuk do të mbusheni me luspa, por do të evitoni erërat jo të këndshme.

Nese ju duket e drejt kjo keshille shperdaja miqve!


Fjalet kyqe : keshilla  disa  kshilla  hekim  aromat  kqija  shtepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me gjalpë kikiriku
Pogaqe te vogla nga Buqe Ferizi
PJESHKA, PEMA QË JU MBRON NGA KANCERI