Desert me banane
Desert me banane

Desert me banane

Kuzhint.com

Perbersit:

200 gr biskota amoreti

200 ml krem karramel

Per mbushje :2 gota te ujit qumesht, 2 sheqer vanilje, 2 luge sheqer, 1 veze, 1 luge gjelles nisheste.

200 ml pana te embel.

Pergadtija per 6 persona: Ne filime grimcojme biskotat dhe i hedhim ne fund te cdo gote per tesert ne mas te barabart.

Pastaj pergadisim filin ne anen tjeter, vlojme qumeshtin dhe ne te hedhim nishesten e perzier me vezen dhe sheqer vaniljen vazhdojme e hedhim ngadal duke e perzier vazhdimisht me tel kuzhine ne fund hedhim edhe sheqerin dhe e perziejm deri s amasa te trashet.

Pasi te jete trashur e largojme e leme te ftohet.

Marrim e rrafim panen me mikser dhe me formese te embelsires.

Hedhim ne gote nga mbushja e bergaditur dhe siper saj rendisim nga gjyse banane te prere rrota, pastaj i hedhim nga nje rend seciles gote njelloj sikurse ne foto me pana prap i mushim me kremin e pergadiur dhe en fund e dekorojme me pana dhe i hedhim siper krem karramel dhe nga nje rrote banane.


Fjalet kyqe : desert  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të mbushura me çokollad
Salce e Bardhe
Ëmbelsirë me shumë  shije