Debore me arra
Debore me arra

Debore me arra

Kuzhint.com

Pandispanja;

  • 4 ve
  • 12 luge sheqer
  • 250gr gjalpe
  • 3luge kakao
  • 12luge qumesht
  • 12luge miell
  • 1pecive dhe
  • arra aq sa ke per dkorim

Sherbeti ;

  • 350 deri 400ml qumesht i ziejm me 12 luge sheqer

Shtresa e bardhe ;

  • 500 ml hoplla ose halta ose shllag

Pergaditja;

Ne fillim i rrahim vezet me sheqer pastaj ne kete mas i qesim perbersit nje nga njei perziejm me tel kuzhine dh kete mas e qesim ne tepsi dhe e pjekim furre te

parangrohur ne 200 grad.

Pasi te jet pjekur ia qesim sherbetin e nxeht

Shtresa e bardhe ;

Marrim opllen e rrahim me mixer derisa te trashet mire dhe ia qet torte siper pasi te jet ftohur tersishte qe mos te na prishet dhe siper e dekorojm me arra.

Embelsir Debore me arra e pergaditur nga ; Edita Islami qe e falemenderojm


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  debore  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mandarina lufton anemin dhe mykun e zorrëve
Ushqimi që stimulon pjellorinë e mashkullit
Torte me bajame