Cizkek (cheesecake)me shurup maline
Cizkek (cheesecake)me shurup maline

Cizkek (cheesecake)me shurup maline

Kuzhint.com

PERBERSIT :

800 gr me biskota

200 gr gjalpe i fresket ose margarine

400 gr djathe kremi (mascarpone, filadelfia etj. )

500 gr pana per embelsira

1 got me shurup manaferre ose molina

PERGATITJA :

Per te pergatitur kete embelsire eshte e nevojeshme te kemi nje forme te rumbullaket per embelsira qe hiqen anet, ku e pergatisim torten

Ne ne ene qesim biskotat e bluhura, gjalpin e zbutur ose margarinen dhe shurupin e manaferrave dhe i perziej mire dhe e vendosim direkt ne ne tepsi me forme duke i ndar jne pjes. pastaj rrahim krem panen mire dhe e bashkojm me mascarponen duke e perzier lehte, ku edhe prej ketij kreni ndajm nje pjese ;e vendosim siper shtreses se biskotave, dhe prap mbi krem e, vendosim pjesen e ndarte keksave si dhe ne fund e vendosim edhe pjesen e ndar nga kremi.

E fusim ne frigorifer qe te ftohet per dy ore.

Ju befte mire !

Si keshille per orientimin renditjes ne gatimin e tortes e shikoni foton me mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  cizkek  shurup  maline  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si zihet Kosi
Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende
Pija magjike e Harry Potter-it