Cheesecake me vanille ,limone si dhe salce dredheze
Cheesecake me vanille ,limone si dhe salce dredheze

Cheesecake me vanille ,limone si dhe salce dredheze

Kuzhint.com

Cheescake me vanille, limone si dhe salce dredheze

Perberesit:

50 gr Gjalp

150 gr Keksa

25 gr Lajthia

1 Prise krip

Lengu dhe levora e nje limoni

2 Sheqer vanille

500-525 gr Krem Philadelphia ose Ricotta

200 ml Ajke

200 gr Sheqer

2 Luge gjelle miell

Perberesit per salcen:

500 gr Dredheza

3 Luge gjelle sheqer

...................................................

Disa dredheza per dekor

Pergaditja:

Marrim nje tepsi me madhesi 20-22 cm e mbulojme me leter per pjekje dhe me gjalp ia lyejme rrethin dhe ia vendosim nje shirit nga letra per pjekje.

Furren e nxehim ne 150 Grad.

Bluajme imet keksat dhe lajthiat.

Shkrim gjalpin e hedhim te keksat dhe e perzim mire masen deri sa te bashkohen perberesit mire pastaj e hedhim ne tepsi e shtypim me duar qe ta mbulojme tere pjesen e poshtme te tepsise si dhe rrethin e tepsise 2-3 cm.

Per mbushjen hedhim kremin Philandelphia dhe ajken ne nje ene te thelle.

Ia shtojme sheqerin, lengun dhe levoren e grryer te limonit, sheqer vanillen dhe me tel kuzhine e rrahim masen deri sa te bashkohen perberesit ne fund ia shtojme edhe miellin dhe vezet.

E rrahim edhe 1 minute pastaj e derdhim ne tepsi.

E rrafshojme mire siperfaqen e kremit pastaj e vendosim ne furre te pjeket per 50-60 minuta pastaj e largojme nga furra dhe e lem qe te ftohet.

Me se miri eshte te pergaditet embelsira ne mbremje pastaj te nesermen te konsumohet.

Pastrojme dredhezat.

Gjysmen e tyre me sheqerin dhe lengun e limonit i bejme pure.

Ndersa gjysmen tjeter e presim ne copa dhe e perzim me puren.

Salca duhet nje ore te qendroj ne frigorifer.

Te servohet embelsira ne pjate me salcen si dhe ti vendoset nje gjysme dredheze siper copes.

Burimi: http://peho. typepad. com/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.

https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  cheescake  vanille  limone  salce  dredheze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Puding torte me boronica
Ja disa ushqime qe forcojne imunitetin
Peta te gatshme me gjoks pule