Cheesecake me luleshtrydhe(dredheza)
Cheesecake me luleshtrydhe(dredheza)

Cheesecake me luleshtrydhe(dredheza)

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 1 pako biskota,
 • 100 ml gjalp
 • 3 veze,
 • 600 gr djathe ibardhe,
 • 2 luge gjelle me gjalp,
 • 1 gote uje me sheqer,
 • 2 luge gjelle niseshte,
 • 1 pako vanilje,
 • 1 pako e vogel pana (per embelsira).

Per dekorim:

 • reqel luleshtrydhe
 • luleshtrydhe, ose sipas shijeve tuaja.

Pergaditja;

Fillimisht do te thermojme ne blender biskotat dhe gjalpin por ka edhe te gateshme te bluara dhe i perziejm me gjalpin e shkrir mire dhe

. i hedhim ne taven qe do ta pergatisim, ku tava duhet te jete me diameter 20 cm.

Mbasi e kemi hedhur ne tave e ngjeshim me nje gote uji ne te gjitha anet.

Ne nje en tjeter hedhim vezet, panen, vaniljen, sheqerin, niseshten, djathin e bardhe teshkrire dhe fillojme i rrahim me tel kuzhine deri sa te na behet nje mase kremoze.

Mbasit e kemi perfituar kete mase kremoze, e hedhim ne tave mbi biskotat e thermuara, ku e perhapim ne gjithe siperfaqen ne menyre te barabarte.

Taven e pergatitur e fusim ne furre ku temperaturen e furres e vendosim 160 grade dhe e leme te piqet per 1 ore.

Mbas nje ore e nxjerrim dhe i hedhim siper reqel luleshtrydhe ose sipas deshires cfare te deshirojm dhe e servojm me lulshtrydhe te fresketa.

Ju befte mire!

Burimi: http://sinfeycook. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  cheesecake  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

File pule me misër
 Gjellë me thjerrëza si dhe perime
Fasule turke