Champignon te mbushur dhe patate ne furre
Champignon te mbushur dhe patate ne furre

Champignon te mbushur dhe patate ne furre

Kuzhint.com

Perberesit per dy persona: 10 Champingnon te medha 75 gr Proshute 2 Qepe 1 Thelp hudhre Krip, piper 1 Prise ereza te perzira (vegeta) 1 Prise piper te kuqe 1 Mozzarella (ose kaqkavall ne feta) 100 ml Ajke 300-400 gr Patate Rosmarin Basilikum(Borzilok) Thymian Pergaditja: Champignon-at i pastrojme dhe ia heqim bishtat.

Nje qep, thelpin e hudhres dhe bishtat e champingon-ave i presim ne copa shume te vogla dhe i fergojme ne tigan me pak vaj pastaj i hedhim piper te zi, piper te kuq, vegeta dhe pak krip.

Presim edhe proshuten ne katrore te vegjel dhe i hedhim ne tigan per tu ferguar.

Mbushim champignon-at me nga nje luge qaji nga masa e pergaditur dhe siper seciles i vendosim mozzarella ose kaqkavall. Ne po te njejtin tigan hedhim 100 ml ajke e perzim dhe i vendosim champignon-at e mbushur dhe i vendosim kapap tiganit dhe e lem ne temperatur jo shume te larte per tu zier champignon-at me ajken.

Kur te rrjedhe kaqkavalli atehere champignon-at jan mjaftushem te pjekur. Patatet do ishte mire te pergaditen me heret se champignon-at. Pastrojme patatet ia heqim levoren dhe i presim ne veta dhe ne uje me krip i lem 10 minuta te zihen pastaj i vendosim ne tepsi duke i sperkatur me vaj.

I hedhim pastaj edhe krip, piper, rosmarin, thymian, borzilok, pak vegeta dhe piper te kuq dhe i vendosim ne furre per tu pjekur mire patatet. Pasi te jene pjekur edhe patatet i vendosim ne pjate se bashku me champignon-at e mbushur dhe pak krem ajke qe ndodhet ne tigan. Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere >>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  champignon  mbushur  patate  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qka eshte peciva (pluhuri fryres)
Sallatë me couscous nga ne
Gabimet e zakonshme gjatë përgatitjes së mishit