Challah
Challah

Challah

Kuzhint.com
Perberesit :

Nje katrore kvasac ose nje pako kvasac i terur
500 gr Miell
180 ml Uje i vaket
2 Veze
50 gr Sheqer
1 1/4 Luge qaji krip
120 ml Vaj
Nje e bardhe veze e rrahur (jo shume)
Mak

Pergaditja:

1. Kvasacin me 100 gr miell i perzime ne nje ene te thelle pastaj ia shtojme ujin. E lem ashtu te qendroj per 15-20 minuta deri sa te shkumoj. Nese nuk ka shkume atehere kvasaci nuk eshte aktive duhet te provoni me nje pako tjeter prej fillimit.

2.Ia shtojme vezet,sheqerin,kripen,vajin dhe miellin e mbetur .E perzim me nje luge druri duke ia dhene nje forme te rrumbullaket brumit pastaj e vendosim ne tavolinen e sperkatur me pak miell dhe e ngjeshim 10 minuta deri sa brumi nuk ngjitet me ne tavoline.

3.E vendosim brumin ne nje ene te paster e mbulojme me folie plastike dhe e lem ne nje vend te nxeht 2-3 ore deri sa brumi te dyfishohet.

4.Marrim brumin e ndajme ne 6 pjese te barabarta pastaj secilen pjese e bejme role te gjate 30 cm dhe me 6 rolet bejme gershetin.

5.Lyejme tepsin me vaj e vendosim gershetin nga brumi dhe e lem ashtu edhe 90 minuta te tjera duke e mbuluar me folie plastike.

6.Para se ta vendosim ne furre per tu pjekur e lyejme me te bardhen e vezes dhe i hedhim siper mak.

7. Te pjeket ne temperatur 180 Grad per 25-35 minuta.

Burimi: http://de.allrecipes.com/
Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.
https://www.facebook.com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : brumera  challah  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pije me shafran te indis
 Topetha  dietal
Mini krostata