Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё
Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё

Byrekё me domate ,spinaqё dhe djathё

Kuzhint.com

Përbërsit :200 gr gjethe spinaqi. ,

2-3 lugё gjelle ujё. , 2 vezё. ,

100 gr djathё dele i thёrmuar. ,

3 domate te gjelberta. ,

1 pako peta pёr byrek. ,

vaj per ti spёrkatur petat. ,

Pregatitja: Për të gatuar byrek me spinaq dhe djathё veprojmë në këtë mënyrë:

Hedhim spinaqin bashkё me 2-3 lugё gjelle ujё nё njё tigan dhe gatuajmё nё zjarr

tё fortё duke e pёrzierё vazhdimisht pёr 2-3 mintuta.

E vendosim nё njё kullesё dhe e lёmё tё ftohet pak.

Pasi tё jetё ftohur e shtypim me dorё qё t’i nxjerrim lagёshtirёn e tepёrt

Pёrziejmё mirё vezёt me spinaqin, domatet dhe djathin.

Hapim petat e byrekut dhe i mbulojmё me njё pecet tё lagur.

I shtrojmё njё nga njё nё tepsi duke i spёrkatur me vaj.

Pas 5 shtresave shpёrndajmё mbushjen e spinaqit.

Mbulojmё me pjesёt e petave qё dalin jashtё tepsisё dhe shtrojmё 3 peta tё tjera.

E pjekim nё furrё nё 180 gradё pёr rreth 30 minuta deri sa petat tё

bёhen krokante dhe tё marrin ngjyrё kafe tё hapur.


Fjalet kyqe : brumera  byrek  spinaq  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të bukura për fëmijë
Kek me brusnica
Gurabi të shpejta