Byrek I Shpejte
Byrek I Shpejte

Byrek I Shpejte

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 gr pete per pite te gatshme,

100 gr margarin,

200 ml ajke kuzhine-hoplla,

Për mbushjen:

400 gr ajke e thart(shmant),

3 veze,

Pak krip,

Përgatitja:

Ngrohet furra ne temp. 200 grade.

Shtrihet peta ne tepsi dhe lyhet me ajke dhe margarine te shkrire dhe dhe mbushet ne skaje me mbushjen e pergaditur me vezet dhe ajken e thart dhe mbeshtillet ne forme roleje.

Rolet e mbeshtjella renditen ne tepsi dhe piqen ne furren e ngohte per 20-30 minuta dhe servohen te nxehta.


Fjalet kyqe : brumera  byrek  shpejte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si t’i shërojmë cistat e vezorëve
Kifle te ftallume nga Hamza Sedo
Kifle jaffa