Byrek i embel
Byrek i embel

Byrek i embel

Kuzhint.com

Është e nevojshme :

500 g miell,

300 g arra,

100 g rrush të thatë,

300 g sheqer,

vaj,

lëng limoni,

vanilje.

PËRGATITJA:

Zë miell me pak ujë të ngrohtë dhe vaj, si për çdo byrek duke i shtuar edhe pak krip.

Ndani brumë në dy pjesë, të mbuluar me një shami dhe të lënë atë për tu bymyer.

Në tryezë të vëmë një mbulesë tavoline të pastër per të shtrirë brumin.

Pasi te shtrime brumin e sperkasim me vaje te vaket dhe ne te hedhim rrushe te thate dhe arra te bluara dhe e bejme si form rolade me ane te nje peshqiri.

Byrekun e pergaditur e prejme ne coma njelloje sikurse ne foto dhe e rendisim ne tave te lyer me gjalp dhe e pjekim ne temp 180 grad per 40 min.

Me pase bejme sherbetin me sheqer, leng limoni dhe vanilje dhe ia hedhim siper.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : brumera  byrek  embel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare nga    Kaltrina Berisha
Ëmbëlsira e Pasionit
Sallat e shijshme ruse