Bukvale me sheqer
Bukvale me sheqer

Bukvale me sheqer

Kuzhint.com

Përbërsit:

  • 4 -5 feta buke
  • 2 lugë sheqer të bardhë ose kaf
  • 1 lugë gjalpë
  • ujë i nxehtë sa mjafton
  • pak kornflex

Metoda e përgatitjes:

Thërmojeni bukën në copëza të vogla.

Në një enë shkrini gjalpin, shtoni sheqerin dhe lëreni të karamelizohet paksa, pastaj shtoni bukën e thërmuar dhe përziejni vashdimishtë derisa dhe buka të thekëriset mirë dhe të marri ngjyrë të artë.

Pastaj ngadal pak nga pak shtoni ujë të valuar derisa masa të zbutet.

Shtoni ujë pak nga pak që ta shikoni me sy kur është gati.

Përzijeni vazhdimishtë në zjarrë derisa uji të përthahet.


Fjalet kyqe : receta  huaja  bukvale  sheqer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paqe me mishe pule
Schnetzel me qepe
Si te pregaditim shurup te  trendafilave