Buke shtepie
Buke shtepie

Buke shtepie

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 kg mielle, 50 gr tharm buke, 500 ml uje i ngrohet, 5 luge çajit krip, Susam ose fara te zeza per dekor sipas shijes, Vaj per lyerje

Pregaditja e recetës :

Buke shtepie nga Sofra Rexhepi

Ne nje ene te thelle e sitim miellin me kijdes dhe ne te hedhim kripen dhe tharmin e bukes ose fasacin siç e quajm ne Kosove, pastaj gradualisht shkojme duke i hedhur uje dhe duke e perzier me dore mire e more dhe ashtu deri sa te perfundoj uji.

E mledhim brumin me dore dhe e ngjeshim der sa te mos na ngjitet ne duar dhe ashtu e hedhim ne nje ene tjeter te thell te sperkatur me miell dhe e mbulojm e leme ne nje ambijent te ngrohte dhe e presim per 40 min qe te bymehet brumi.

Pas 40 min.

Marrim brumin e mledhim prap me duar me miell dhe e ndajme ne format e deshiruara dhe madhesi e lyej tepsin me vaj dhe i rendisim duke i lyer siper dhe keshtu i mbulojm per 40 min tjera qe te bymehet prap brumi.

Pasi te kete ardhur brumi i presim me nje thike te mbrehet siper njelloj sikurse ne foto dhe i hedhim fara susamit ose fara te zeza dhe i pjekim per 30 min ne 200 grad.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  buke  shpie  sofra  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani shumë e shpejt
Ëmbelsirë pasta flora
Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi