Buke panda
Buke panda

Buke panda

Kuzhint.com

Përbërësit:300 g mielle1 lugë gjelle sheqer1 te verdhë veze 190 ml të qumështitKripë 1 lugë çaji20g gjalpë i pa kripur1. 5 lugë gjelle maja(kfasac)

Perbersit shtese;1/2 lugë çaji kakao + 1 lugë çaji mielle i perzine 1 lugë çaji kakao

Përgatitja:Në një tas plastike, përzierje miell, sheqer, kripë, gjalpë te copëtuar dhe maja të thatë(kfasac).

Hidh qumësht të nxehtë te perzier me te verdhën e veze dhe e gatuajm brumin pastaj e lem qe te dyfishohetKete brum e ndajm ne tri pjes

  • 500 gram brumë
  • për pjesën ngyre çokollatë 210 gr brume -----qe duhet perzier me nje lugë çaji kakao në pak ujë të nxehtë dhe
  • pjesën tjetër të brumë e bejm ngyre te lehta kafe ---përzierje gjysmë lugë çaji kakao me një lugë mielle, shtoni pak ujë të valë.

Çdo copë e brumë veç e veçe mbështjellim në en plastike dhe i lënë në një vend të ngrohtë të rritet për rreth një orë. Kur brumë ne ene rriten e vëndosim në tavolinën e punës (nuk ka nevojë për të shtuar miell), dhe pastaj fillojm me krijimin e bukes panda si ne foto.

Pasi te kemi perfundu e vendosim ne tepsi dhe e lem qe te dyfishohet pastaj e pjekim ne 200 grad per 25 minuta.

Per renditjen e brumit shikone foton>>>

/tastespotting/


Fjalet kyqe : brumera  buke  panda  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kuleqë (tatli) nga Roni Kabashi
Embelsire e shpejt me qershia dhe mak
Pallaqinka ne furrë