Buke misri
Buke misri

Buke misri

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 kg miell misri
  • 700 ml. ujë te vluar
  • 3-4 lug gjelle kos
  • krype sipas deshires

Gatimi;

Në enen e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe ne mesin e tijë fillojmë ta zbrazim ujin e vëluar duke e perzier vazhdimisht me lugë druri gjër sa mielli e pin gjith ujin.

Kur kjo masë fillon të ftohët pak ather fillojmë me e mledh brumin në topth, cilin e nxheshim disa herë vertikalisht dhe horizontalisht dhe në fund e shtypim duke ia dhen formen e bukës.

Bukën e ngjeshur dhe të formuar e vendosim me kujdes në tepsi të lyer me vaj ose te permillur, pastaj e lujmë sipri me kos dhe e pjekim afër një orë në temperaturë më të lartë 200 grad.

Buke misri gatuar nga Florentina Mahmutaj​


Fjalet kyqe : brumera  buke  misri  gatuar  florentina  mahmutaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me kungullë dhe speca të gjelbërt
Tespishte nga Valbona Hoxha
6 gjërat që nuk duhet t’ia thoni dikujt që agjëron