Buke me Veze dhe Spinaq
Buke me Veze dhe Spinaq

Buke me Veze dhe Spinaq

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona:

  • 1/2 kg spinaq
  • e 1 bukë
  • 200 gr kaçkavall
  • 5 vezë
  • 300 ml shtalpë
  • 50 gr miell
  • vaj, kripë dhe piper i zi

Gatimi:

E kaurdisim spinaq in në ujë të valuar, e kullojmë, e presim në copë të imëta dhe e skuqim në vaj në tigan.

Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi.

E grijmë kaçkavallin dhe e shtojmë në tigan.

Tiganin e heqim nga zjarri dhe shtojmë në të 100 ml shtalpë dhe miellin.

Bukën e presim nga dy feta të bashkuara, si për sandviç.

I mbushim me masën me spinaq.

I rrahim vezët me pirun. Çdo sandviç me bukë e kalojmë në vezët e rrahura dhe e skuqi m në vaj.

Pasi skuqen, i nxjerrim nga tigani dhe i vëmë në pjatë të mbuluar me letër, për tua mpirë yndyrën.

Bukët me vezë me spinaq i rendisim shkallë-shkallë në pjatën për servirje.

Pjatën e zbukurojmë me dy gjethe sallate jeshile dhe me shtalpë.

Nëse keni diçka për të shtuar në temë ju lutem shkruani poshtë tek komentet.


Fjalet kyqe : receta  huaja  buke  veze  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të shërbejmë çajin me tri mënyra origjinale
Torte me kungullesh
Krepa me banane dhe cokollate