Buke me çokolate
Buke me çokolate

Buke me çokolate

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 250 gr Gjalp
  • 200 gr Sheqer
  • 6 Veze
  • 250 gr Cokolate e bluar ne rende
  • 250 gr Lajthia te bluara
  • 100 gr Miell
  • Per krem cokolate:
  • 200 gr Cokolate per gatim
  • 100 gr Ajke

Pergaditja:

Lyejm tepsin me vaj.

Furren e nxehim ne 180 Grad.

Gjalpin e qesim ne nje ene te thell dhe e rrahim me mikser pastaj ia shtojme sheqerin dhe prap e rrahim me mikser deri sa te tretet sheqeri.

Pastaj shtojme vezet nje nga nje duke e rrahur masen per secilen veze qe shtojme nga 30 sekonda.

Miellin me lathiat dhe cokolaten e perzim dhe e qesim te masa me vezet dhe e rrahim prap.

Brumin e derdhim ne tepsi.

E vendosim tepsin ne furre dhe e lem per 20 minuta te pjeket.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Cokolaten e shkrim me ajken dhe e derdhim siper bukes dhe e lem ne frigorifer te ftohet.

Burimi: http://maraswunderland. wordpress. com/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  buke  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokuma gatuar nga Shpresë Bajrami Velići
>Tiramisu<
Ëmbëlsirë e lehtë