Buke (krelan) misri ose (Proja)
Buke (krelan) misri ose (Proja)

Buke (krelan) misri ose (Proja)

Kuzhint.com

Pergaditja;

Ne nje ene i qesim 4 vezë dhe i rrahim me pirun, pastaj shtohen ;250 ml ujë mineral, 220 ml vaj, 210 gr miellë gruri(i bardhë) 210 gr millë i kallamojt, 1 pluhur për fryrje, 200 gram djathe te imëtsuar, 10-copa ullinj te zi te copëtuar, magdanoz te coptuar i perziejm se bashku dhe i qesim në tepsi me diametër 30 cm.

Me margarinë te shkrirë me kripe e lyejm nga lart duke i hedhur dhe susam siper dhe e fusim per pjekje në furrë të nxeht në 180 gradë per rreth 30 minuta.

Servohet e nxeht.

Magicna GALA kunja


Fjalet kyqe : brumera  buke  misri  proja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ÇFARË KURE DUHET TË NDIQNI PËR KËMBËT E ENJTURA?
Gjizë e bërë në shtëpi
Torte me kakao