Buke Franceze
Buke Franceze

Buke Franceze

Kuzhint.com

Përbërsit:

500 gr. miell, 2 lugë të supës maja, 1 lugë të supës kripë, 1 lugë të supës sheqer, 350 ml.

Ujë të vakët.

Përgatitja:

Me të gjithë përbërsit e bëjm brumin në një enë të thellë, e mbulojm me leckë kuzhine dhe e lojm për 30 minuta.

Kur brumi të jetë dyfishuar atë e ndajmë në katër pjesë.

Çdo pjesë e formojm si top i mbulojm me leckë kuzhine dhe i lojm për 5 minuta.

E marrim secilën pjesë dhe i zgjatim si një okllagi, i rendisim në tepsi dhe e lojm për 45 minuta.

Kur brumi është rritur presim me thikë disa vende përmbi.

Para se ti fusim që të piqen i lyejm me vaj ulliri ose qumshtë.

Piqen në 250 gradë celsius për rreth 35 minuta.

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : brumera  buke  franceze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Këshille : flisni ngadalë, bëni pyetje dhe të gjithë do të dëgjoj
Konsumimi i lëngut të portokallit bën mirë për kujtesën
Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.