Bukë të vogla me kaqkavallë nga tegatuajm
Bukë të vogla me kaqkavallë nga tegatuajm

Bukë të vogla me kaqkavallë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit300g - mielle1/2 lugë çaji - maja buke (Kfasac)Pak kripëNjë lugë gjelle - vaj ulliri Uji sipas nevojesPer mbushje;

Djathe kaqkavall dhe pak majdanoz te terurPer lyerje siper

Salc domateve sipas shijesPak sheqer

Ne fillim shkrihet maja me sheqer dhe kripë në një gotë me ujë, dhe e lem qe te fryet pastaj marrim miellin e qesim në një sipërfaqe të punës ku ne të bëjë një pus në qendër qesim majan e ardhur shtojm edhe vajin dhe e zem brumin dhe nese ka nevoj shtojm ende uje te vaket.

Brumin e formuar e lem qe te dyfishohet dhe pasi te jet dyfishuarformoj kuleq te vegjel si ne foto dhe i vendosim ne tepsi te shtruar me leter alumini dhe te lyer me vaj duke i renditur jo afer njera tjetres.

Pasi te kemi perfundu me brumin marrim copat e djathit dhe i vendosim ne mes te qdo kulaqi ku me par kemi hedhur edhe majdanoz te terur.

Pastaj bejm mbeshtjelljen e kullaqit si ne foto dhe i lyejm siper me salce te domateve dhe keshtu te lyera i lem te pushoj ne vend te nxehte derisa te nxehet furra ne 200 gr dhe pastaj i pjekim.


Fjalet kyqe : brumera  buke  vogla  kaqkavalle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fërgesë e Tiranës
Rolad me mak
Embelsirë me vishnje dhe molla nga Ledion Stars