Bukë shumë e shijshme
Bukë shumë e shijshme

Bukë shumë e shijshme

Kuzhint.com

Përbësit;

4 vezë, 2 lugë të gjelles maja buke,

1 lugë të gjelles krypë,

1 lugë të gjelles sheqer,

300 ml ujē me mas i perziejm deri sa të shkrihen maja mirë pastaj ja qesim miellin sa të na nevoitet duke i perzier kogja shumë deri sa të trashet brumi dhe e bajm kulaq me dorë tani e ngjeshim prap deri sa ste kapet brumi per duar.

Në fund e lyejm me vaj dhe 1orë e len brumin me pushu ku pas 1ore e marr dhe e lyejm tepsin me vaj dhe e qesim brumin në tepsi dhe e shtrijm me dor sa tepsia dhe prap e lëm për 30 min me pushu deri sa të fryhet pastaj e fusim në furrë në 250grad kur të kuqet e lyn permi me vaj elen edhe 5 minuta nër veti mu pjek, dhe behet shumē e mirë si në foto.


Fjalet kyqe : brumera  buke  shume  shijshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me hurma
Hudhra dhe efekti i saj në qarkullimin e gjakut
Role me spinaq