Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit
Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit

Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit

Kuzhint.com

Perbersit;

Miell sipas deshires,

1 lugë gjelle krypë,

2 lugë gjelle far buke(kfasac),

uje te vaket,

Pergaditja;

Ne nje ene qesim mielli duke e ber nje grope ne mes ku aty qesim krypen dhe kfasain i perziejm dhe duke e shtuar ujin e vaket ngadal e nxejm nje brume te ngjeshure derisa te mos na ngjitet neper en dhe duar.

Brumin e gatuar ne en e mbulojm me kapak dhe e leme per 30 minuta qe te dyfishohet pastaj marrim dhe prap e ngjeshim duke e rrotullu disa her dhe prape e mbulojm dhe e leme edhe per 15 minute tjera ku do te fryet perseri.

Marrim tepsin qe do ta pjekim buken e lyejm me vaj dhe ne te e qesim brumin e gatuar duke e rrotullu 2-3 her ne tepsi memarr pak nga vaji aty jajapim formen dhe e rrafshojm mire ne te gjitha anet, e mbulojm me picet dhe prap e lem qe te pushoj deris te nxehet furra, ne 200 grad C

Buken e ardhur e vendosim ne furr per tu pjekur derisa te merr nje ngjyre te deshiruar pastaj e hekim nga furra dhe siper e lyejm me gjalp tere siperfaqen e buke dhe prap e fusim ne furr duke e ndalur temperaturen ne O.

Si keshille;

Qe buka mos ta humb elasticitetin dhe te qendroj gjithmon e but si ne fillim kur eshte pjekur juve ju duhet qe pasi ta hekni buken nga furra e mbeshtjellni mir me leter kuzhine dhe e futeni ne nje qese najllani duke e mbyllur qe mos te i del avlli askund, dhe mbasi te prekni buken dhe te siguroheni qe me nuk eshte e forte (se paku 5-7 min) e largoni prej qeses dhe letres dhe buka do ta mbaj butesin deri ne 2-3 dit.

Provoje dhe bindu me ket ide shume te mire dhe shperndaje nese te duket e dobishme kjo ide!

Masa e ujit nuk është cekur sepse nuk e dim per sa persona do ta gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  buka  gatuhet  ruaj  butsin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pinxhurë me speca djegës
Leqenik
Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.