Buka pogaçe - ja se si gatuhet - e pergaditur nga ne.
Buka pogaçe - ja se si gatuhet - e pergaditur nga ne.

Buka pogaçe - ja se si gatuhet - e pergaditur nga ne.

Kuzhint.com

Perberesit

  • 2 gota kos
  • 1 luge e mesme sode
  • 1 lug krip
  • 2 te kuqet e vezes
  • Miell sipas nevojes
  • 2 lug te mesme vaj
  • 1 lug gjelle maja te tretur ne qumesht te vaket
  • fara susami per dekor

Pergaditja

Ne nje ene te madhe qesim nje nga nje perbersit e me siperm dhe i perziejm mire per 3-4 minuta me tel kuzhine, pastaj ne ket mas e qesim miellin per ta gatuar buken sa te jet e nevojshme, derisa brumi te behet i ngjeshur dhe mos te ngjitet neper skejat e enes.

Marrim tepsin e lyejm me gjalp dhe aty vendosim brumin e gatuar dhe e shtrijm mire ne te gjitha anet, pastaj siper e lyejm mire me vaj ose gjalpi qesim fara susami dhe e vendosim ne furr te nxeht ne 200 grad .

pasi te jet pjekur e hekim nga furra siper e lyejm me gjalp e vendosim edhe pak ne furre te nxeht por tani te ndalur nga rryma per 5-6 min dhe ne fund e hekim ngy tepsia, e mbeshtjallim me leter kuzhine dhe e fusim ne nje qese najlloni duke e mbyllur mire qe mos ti dali avulli jasht per 4 minuta.

Ne kete menyr buka pogaqe le qe eshte e pjekur mire por do te jet edhe shishme edhe do te ket butesin e duhur!

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  gatuhet  buka  pogaqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me salce dhe kerpudha
Bombica me zemer kumbulle
Pulë me salcë domatesh dhe borzilok