Buk shtepije
Buk shtepije

Buk shtepije

Kuzhint.com

Perbersit; =250 gr miell 00 =250 gr miell 0 =100 ml qumesht =100 ml uje =3 luge gjelle vaj =2 veze =10gr maja birre =4 gr kripe =10 gr sheqer =farate zeza ose mak Pergaditja; Ngrohim pak qumeshtin dhe ne nje pjes te tij hedhim edhe majan e birres e leme te shkrije dhe te fryet per disa minuta. Ne nje ene te thelle bashkojm dy llojet e millit me kripen dhe sheqerin, hedhim qumeshtin me majan e fryer dhe me pas qumeshtin, ujin, nje veze, vajin dhe fillojm qe ti perziejm derisa te formojm nje mase homogjenedhe e leme qe te pushoj per tu dyfishuar brumi. Pasi te kete pushuar e marrin brumin dhe e formojm nje cilinder, qe ta kemi me te lehteper te krijusr kuleqet e bukes qeduhet te jen nje madhesi dhe nuk duhet tejen te mdhenje sepse e humbin formen kur te pjeken.

I gatuajm kuleqet dhe i vendosim ne tepsi te lyer me gjalp dhe duke i lyer siper me te verdhen e vezes te perzier me qumesht i lem qe te pushojn edhe per 30 minuta dhe pak para se ti fusim ne furre peri pjekur i presim dhe i dekorojm si ne foto. I pjekim ne furre te nxeht ne 220*C deri sa te marrin ngjyren e deshiruar dhe i sherbejm te nxehta. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  shtepije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vaji i ullirit për lëkurë dhe flokë të dëmtuara
Poqa me sheqer
Qofte të shpejta me djathë