Brumi per tortilla
Brumi per tortilla

Brumi per tortilla

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg Mielle, 1 filxhan miell per hollim, 1/2 filxhana vaj , 1 luge te çajit, Pluhur per pjekje, 2 luge Krip (ose më pak), Ujë 1/2 filxhan të ngrohtë

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle hedhim miellin dhe ne te shtojme vajin, kripen dhe pecivien brumin e ulim me uje te ngrohet dhe e leme ne nje ene te pushoj per gjysem ore.

Pastaj e marrim edhe ndajm 36 kuleq te vegjel dhe i hollojm njelloj sikurse ne foto dhe i fergojm ne nje tigan me vaj te nxehur.


Fjalet kyqe : brumera  brumi  tortilla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tullumba
Pandispanj me sherbet (revani)
Qorbë me mishë te mbushur