Brum per pica
Brum per pica

Brum per pica

Kuzhint.com

Perberesit: 20 gr Kvasac (maja) 125 ml Uje i vaket 300 gr Miell 2 Luge gjelle vaj ulliri 1 Luge qaji krip 2 Luge gjelle uje 1.

Bashkojme miellin me kripen.

Bejme nje vrime ne mes.

Kvasacin e perzim me 2 luge gjelle uje te vaket e mbulojme me leck kuzhine dhe e lem 15-20 minuta te pushoje. 2.

Pastaj ia shtojme Ujin e vaket dhe vajin dhe e hedhim te mielli duke e ngjeshur me duar deri sa te behet nje brum i lemuar (te ngjeshet brumi gjate). 3.

Brumit i japim formen e nje topi e sperkasim me pak miell dhe e mbulojme me leck kuzhine dhe e lem ne temperatur dhome per ta arritur dyfishin e mases qe ka. 4.

Para se te filloni me pergaditjen e pices se pari mos harroni qe duhet ta ngjeshni edhe njehere brumin pastaj te filloni me proceduren vijuese te gatimit.. 5.

Pica duhet te pjeket ne temperatur 220 Grad per 20-25 minuta. Burimi: http://www. gutekueche. at/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : brumera  brum  pica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me brokoli
 Toptha (bombica) me grize - te mbushura me çokollade  nga tegatuajm
Fileto merluci e freskët