Brownie me çokolatë dhe lajthia
Brownie me çokolatë dhe lajthia

Brownie me çokolatë dhe lajthia

Kuzhint.com

PERBERESIT PER 36 COPA:

250gr Buter (gjalp)300 gr + 100 gr Cokolate per gatim, 4 vezë,

200 gr Sheqer,

200 gr Lajthia te bluara,

1 Luge e gjysem caji Bakin,

100 gr Lajthia,

2 Luge gjelle mjalte

PERGADITJA:

Marrim nje tepsi me permasa 24x24 cm e lyejm me vaj.

Furren e nxehim ne 175 grad C.

2. 300 gr Cokolat e coptojme dhe se bashku me 250 gr buter e shkrim mbi nje ene te mbushur me uje te vluar.

Pasi te shkrihet ia shtojme sheqerin dhe e perzim.

Lajthiat e bluara i bejme bashke me bakinin dhe e qesim te masa me cokolate.

Ia shtojme mases vezet nje nga nje duke i rrahur me mikser.

Derdhim brumin ne tepsi dhe e lem ne furre te pjeket per 30 minuta.

Te largohet nga furra per tu ftohur me shpejt.

Lajthia i coptojme dhe i vendosim ne tigan per ti ferguar pastaj largojme tiganin nga shporeti ia shtojme mjalten duke e perzier me lajthiat.

Shkrim edhe 100 gr cokolate.

Largojme Brownie nga tepsia dhe e presim ne katror me permasa 4x4 cm.

Secilit katrore mbi i qesim lajthiat e perziera me mjaleten dhe i sperkasim me cokolaten e shkrire. lecker. de


Fjalet kyqe : embelsira  brownie  cokolate  lajthia  recet  miell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta gatuajm brumin per( makarona, lazanja, ravioli, tortelini etj)
Pogaçe ne form te lules
-Speca turshi -