Brioche
Brioche

Brioche

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr miell 150 gr qumesht 25 gr kvasac 2 veze 1 luge qaji krip 150 gr sheqer 100 gr gjalp i shkrire 1 pako sheqer vanille 1 e verdhe veze per lyerjen Pergaditja: Qesim miellin ne nje ene te thelle.

Qumeshtin e nxehim ia qesim sheqer vanillen, sheqerin dhe kvasacin dhe e perzim deri sa te tretet kvasaci.

Ia shtojme vezet dhe kripen dhe e perzim te gjithen se bashku.

Kete mase si dhe gjalpin e shkrire e qesim te mielli dhe e ngjeshim per 5 minuta.

Brumin e mbulojme me nje lecke te lagur dhe e lem ne nje vend te nxeht deri sa ta arrin dyfishin e mases qe ka. Per ecurin e me tutjeshme shiko fotot.

Pasi te pergaditet brumi te lihet 30 minuta te pushoj. Te pjeket ne temperatur 170 Grad per 30 minuta.

Pastaj e perzim te verdhen e vezes me pak qumesht e lyejme brumin qe eshte duke u pjekur siper dhe prap e lem edhe 20 minuta tjera te pjeket. Burimi:http://cucina-casalinga. blogspot. de/


Fjalet kyqe : brumera  brioche  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Komposto prej pjeshkave
Lexoni se si mund ti shërojmë plagët e këmbëve
Pudingë i shpejtë për fëmijë