Bombica (toptha) me kokos
Bombica (toptha) me kokos

Bombica (toptha) me kokos

Kuzhint.com

Përbërësit:

700 gr keksa (biskota) te bluera,

250 ml qumsht,

250 gr margarin (gjalp),

5 lug kakao (luge te gjelles),

100 gr kokos,

5 luge sheqer (lug te gjelles),

1 sheqer vanil.

Për dekor kokos dhe arra te bluara.

Pergaditja:

Ne nje enë të thell i qesim 700 gr keksa, 5 lug kakao dhe 5 lug sheqer dhe i perziejm mirë.

Pastaj margarinin ( gjalpin) e shkriejm se bashku me qumshtin vanilen dhe kete mase e qesim mbi keksat e bluara kokosin dhe i perziejm mire deri sa masa te bashkohet.

Pastaj marrim brumin dhe me duar i bejme toptha ne forme te rrumbullaket dhe te gjitha i lyejm me kokos dhe arra të gjitha me rradh.


Fjalet kyqe : embelsira  bombica  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 PUDING ME BISKOTA DHE RRUSH TE THATE
Kekë laraman nga Brunilda Nuhu
Tortë ‘Reform’