Bombica  me arra dhe fikë
Bombica me arra dhe fikë

Bombica me arra dhe fikë

Kuzhint.com

Është e nevojshm:

400 g fiq të thata,

250 g sheqer pluhur,

100 g arra te bluara,

lëkura dhe lëngu i një limoni,

50 g arra te grimcuara per mbeshtjellje,

30 g sheqer pluhur.

PËRGATITJA:

Marrim fiqin dhe e bluajm dhe i vendosim ne nje ene te thelle ne te shtojme sheqerin arrat e bluara dhe lengun dhe levoren e nje limonit, i perziejm me nje luge qe masa te bashkohet dhe me pas vazhdojme i gatuajm me dore nese ehste nevoja mund ti shtoni arra me shume.

Me dore formojme toptha njelloje sikurse ne foto dhe i rrotullojme mbi arra dhe sheqer pluhur dhe ekshtu deri sa masa te perfundoj, i leme te ftohen dhe sherbehen te ftofta.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe me pet
Bombica me banane
Paçë me peta të bakllavës